[Ústecký kraj | Litoměřicko]

Kostel sv. Vojtěcha v Litoměřicích

Barokní kostel z 18. století

Historii kostela sv. Vojtěcha ve Vojtěšské ulici v Litoměřicích lze vysledovat do roku 1363. Kostel byl v 18. století barokně přestavěn, konkrétně v letech 1703 – 1708 stavitelem Octaviem Broggiem. Ten se pravděpodobně inspiroval starším návrhem svého otce Giulia Broggia z roku 1689.

Zvonice a bývalý hřbitov

Součástí kostela je čtyřboká zvonice z roku 1774, která nahradila původní dřevěnou. V jejím přízemí je k vidění náhrobek Bedřicha Sezimy z roku 1582. Prostory pod věží byly dříve využívány jako kostnice. Kolem kostela se kdysi nacházel hřbitov, z něhož částečně zůstaly zachovány renesanční a empírové náhrobky.
Architektura a vybavení

Kostel byl postaven jako jednolodní, s odsazeným a ploše uzavřeným presbytářem. Jeho vnitřek tvoří valená klenba s lunetami. Mobiliář byl do kostela dopraven roku 1879 a zajímavostí jsou varhany od Heinricha Schiffnera a obraz sv. Vojtěcha.

praha

brno

jihlava

olomouc

ostrava

plzeň

liberec

ústí nad labemFinancování památek


Pemátky ústecka a litoměřicka

litoměřice

děčín

Chomutov

most

teplice


zajímavosti z ústecka a litoměřicka

Ústecko a Litoměřicko je piné zajímavých historických a sakrálních parnátek. Tyto kraje přímo vybízí k výletům po těch nejvěhlasnějších stavbách. Jako první stojí za zmínku kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, který byl postaven v novogotickém slohu a uchovává oltář z roku 1498.