[Ústecký kraj | Chomutovsko]

Kostel Povýšení sv. Kříže v Kadani

Kostel Povýšení sv. Kříže je dominantou náměstí Míru v Kadani a první zmínky o něm je možné vysledovat do roku 1186 v souvislosti s Johanity. V roce 1291 byl kostel zasvěcen Panně Marii. V 15. století kostel vyhořel a po této události byl upraven v pozdně gotickém slohu.

Barokní podoba kostela

V 16. století kostel sloužil protestantům, kteří jej zasvětili na Povýšení sv. Kříže. V letech 1745 – 1755 oděl kostel do barokního kabátu stavitel Jan Václav Kosch. V dalším století kostel postihl požár a při jeho opravě byla zachována jeho původní barokní podoba.
Zajímavosti o kostelu

Kostel má půdorys jednolodní stavby a nachází se v něm zachovalé gotické zdivo. V roce 1812 byl do kostela převezen bohatě zdobený oltář z roku 1687 se čtyřmi plastikami evangelistů a další mobiliář ze zrušeného kostela sv. Michala v Litoměřicích. Poslední opravy proběhly v 90. letech dvacátého století.

praha

brno

jihlava

olomouc

ostrava

plzeň

liberec

ústí nad labemFinancování památek


Pemátky ústecka a litoměřicka

litoměřice

děčín

Chomutov

most

teplice


zajímavosti z ústecka a litoměřicka

Ústecko a Litoměřicko je piné zajímavých historických a sakrálních parnátek. Tyto kraje přímo vybízí k výletům po těch nejvěhlasnějších stavbách. Jako první stojí za zmínku kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, který byl postaven v novogotickém slohu a uchovává oltář z roku 1498.