[Ústecký kraj | Teplicko]

Kostel sv. Jana Křtitele v Teplicích

Děkanský kostel sv. Jana Křtitele stojí v Teplicích na Zámeckém náměstí. Kostel byl postaven v letech 1585 – 1594 na starších základech a byl zasvěcen patronovi léčivých pramenů sv. Janu Křtitelovi. O sto let později byl barokně přestavěn pod vedením zednického mistra Kristiána Laglera. Další úpravy se udály v letech 1789, 1877 a 1890.

Kostel se dvěma věžemi

Kostel byl navržen jako trojlodní bazilika s pravoúhlým presbytářem a v jeho západním průčelí je umístěna hranolová věž a malá schodišťová věž. V hrobkách pod kostelem jsou pochovány šlechtické rody Vchynských a Clary-Aldringenů, které vlastnily teplické panství.
Interiér kostela

Většina mobiliáře kostela pochází z barokního období. Za pozornost stojí hlavní oltář a reliéfy od Teplického mistra z doby kolem roku 1730, sochy sv. Petra a sv. Pavla, obraz Křest Kristův, dvě zpovědnice, cínová křtitelnice z období 1511 – 1517, kazatelna s reliéfy zobrazující evangelisty a socha Krista na stříšce kazatelny.

praha

brno

jihlava

olomouc

ostrava

plzeň

liberec

ústí nad labemFinancování památek


Pemátky ústecka a litoměřicka

litoměřice

děčín

Chomutov

most

teplice


zajímavosti z ústecka a litoměřicka

Ústecko a Litoměřicko je piné zajímavých historických a sakrálních parnátek. Tyto kraje přímo vybízí k výletům po těch nejvěhlasnějších stavbách. Jako první stojí za zmínku kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, který byl postaven v novogotickém slohu a uchovává oltář z roku 1498.