[Ústecký kraj | Litoměřicko]

Kostel sv. Václava v Litoměřicích

Barokní kostel

První zmínka o kostele sv. Václava na Václavském náměstí v Litoměřicích pochází z roku 1363, avšak během třicetileté války došlo k jeho poničení a následnému zboření. V letech 1714 – 1716 byl na stejném místě vystavěn nový kostel v barokním slohu podle návrhu Octavia Broggia jako poděkování Bohu za konec morové epidemie.

Historické okamžiky

První katolická bohoslužba se v kostele konala 28. září roku 1716 na svátek sv. Václava. Za josefínských reforem byly bohoslužby zrušeny a kostel sloužil až do roku 1852 jako sklad. Velká rekonstrukce kostela proběhla v letech 1992 až 1993 a dnes se v něm opět slouží pravoslavné bohoslužby.
Architektura a výzdoba

Kostel stojí na půdorysu čtverce s oblými rohy a k jeho západní straně přiléhá presbytář. Sochařská výzdoba kostela je rukopisem Františka Tollingera, štuková výzdoba je dílem Rochuse Bolly. V kopuli nad chrámovou lodí na návštěvníky shlíží evangelisté Matouš, Marek, Lukáš a Jana.

praha

brno

jihlava

olomouc

ostrava

plzeň

liberec

ústí nad labemFinancování památek


Pemátky ústecka a litoměřicka

litoměřice

děčín

Chomutov

most

teplice


zajímavosti z ústecka a litoměřicka

Ústecko a Litoměřicko je piné zajímavých historických a sakrálních parnátek. Tyto kraje přímo vybízí k výletům po těch nejvěhlasnějších stavbách. Jako první stojí za zmínku kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, který byl postaven v novogotickém slohu a uchovává oltář z roku 1498.