[Jihomoravský kraj | Brno]

Katedrála svatého Petra a Pavla v Brně

Katedrála svatého Petra a Pavla se nachází v Brně na vrchu Petrov a patří mezi nejvýznamnější architektonické památky jižní Moravy. Počátky katedrály lze vysledovat do 70. let 12. století. V období gotiky prošla několika přestavbami a před rokem 1378 byla zasvěcena svatému Petrovi a Pavlovi. Během třicetileté války kostel vyhořel a již v 17. až 18. století získal barokní podobu. Počátkem 20. století byl modernizován do novogotického slohu podle architekta Augusta Kirsteina.

Exteriér katedrály

Po zřízení brněnského biskupství papež Pius VI. povýšil kostel sv. Petra a Pavla na katedrálu. Po vnější straně katedrály se nalézají náhrobky brněnských biskupů a patricijských rodin, po levé straně od hlavního vchodu stojí kazatelna „Kapistránka“. Nad hlavním vstupem do katedrály vítá věřící latinsky psaný citát z Matoušova evangelia a na portále nad vchodem bdí nad Brnem sochy svatého Petra a Pavla. Katedrála má 84 metrů vysoké věže.

Interiér katedrály

Interiér katedrály tvoří oltář v novogotickém slohu z konce 19. století podle návrhu Augusta Prokopa, sochy Panny Marie a Jana Evangelisty, barevná okna znázorňující cyklus ze života svatého Petra a Pavla, kazatelna se zlacenými reliéfy od Ondřeje Schweigla z roku 1775, adorační kaple, barokní křtitelnice, gotická Madonna s Ježíšem či Mariánská kaple zasvěcená Panně Marii Nanebevzaté.

Katedrála v současnosti

Významnou součástí katedrály jsou zvony o váze až 3,5 tuny. Zvony se ozývají na Petrově již v 11 hodin, protože se tím připomíná událost, kdy se Brno lstivě ubránilo Švédům za třicetileté války předčasným zvoněním poledne. V současnosti se v katedrále konají pravidelné bohoslužby, koncerty duchovní hudby, křty a svatby. Zajímavostí je stálá expozice „Klenotnice katedrály“ s bohoslužebnými textiliemi, monstrancemi, kalichy a svatými předměty.
Expozice pro návštěvníky

Veřejnost se může v katedrále podívat do původní románsko-gotické krypty a zhlédnout expozici s klenoty katedrály, kterou tvoří bohoslužebné textilie, monstrance, kalichy a další předměty nalezené v depozitářích. Poté se mohou kochat nádherným výhledem na město Brno ze severní věže.
Mapa:Otevírací doba:

Pondělí: 8:15 – 18:30
Úterý: 8:15 – 18:30
Středa: 8:15 – 18:30
Čtvrtek: 8:15 – 18:30
Pátek: 8:15 – 18:30
Sobota: 8:15 – 18:30
Neděle: 7:00 – 18:30

Web:

http://www.katedrala-petrov.cz

GPS:

49.1910144N, 16.6074711E
praha

brno

olomouc

ostrava

plzeň

liberec

ústí nad labemFinancování památek