[Ústecký kraj | Děčínsko]

Kaple sv. Kříže v Jiřetíně pod Jedlovou

Vrch Křížové hory v Jiřetíně pod Jedlovou je významným poutním místem, kde byla vybudována v době baroka křížová cesta. Místní farář Wenzel Gürtler zde nechal v letech 1696 – 1704 vztyčit dřevěné kříže. Po roce 1759 pokračoval farář Gottfried Liessner s výstavbou křížové cesty s jedenácti rokokovými výklenkovými kaplemi.

Práce na kapli

Kaple sv. Kříže byla postavena v letech 1783 až 1817 a sjížděli se k ní poutníci z celé země. V roce 1881 se kaple dočkala věže a roku 1886 zvonů. Po druhé světové válce bylo místo zchátralé a jeho obnova začala až v roce 1991.
Barokní památky

Křížová cesta je plná barokních památek. Před touto cestou se nachází sousoší se spícími učedníky Ježíšovi – Petrem, Jakubem a Janem. Za nimi začíná zahrada Olivetská se sochou modlícího se Ježíše. Křížová cesta dále pokračuje na vrch hory s kamennou kaplí sv. Kříže, která je v současné době uzavřena. Za kaplí se nalézá Boží hrob.

praha

brno

jihlava

olomouc

ostrava

plzeň

liberec

ústí nad labemFinancování památek


Pemátky ústecka a litoměřicka

litoměřice

děčín

Chomutov

most

teplice


zajímavosti z ústecka a litoměřicka

Ústecko a Litoměřicko je piné zajímavých historických a sakrálních parnátek. Tyto kraje přímo vybízí k výletům po těch nejvěhlasnějších stavbách. Jako první stojí za zmínku kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, který byl postaven v novogotickém slohu a uchovává oltář z roku 1498.