[Ústecký kraj | Litoměřicko]

Kaple sv. Jana Křtitele v Litoměřicích

Kaple sv. Jana Křtitele v Litoměřicích je přístupná z Dómského náměstí Máchovou ulicí. Od druhé poloviny 17. století stojí na místě původního gotického kostela z 12. či 13. století, který byl poškozen za třicetileté války.

Stavitel kaple G. Broggio

O výstavbu kaple se zasloužil biskup Jaroslav František ze Šternberka, který v roce 1676 požádal o pusté místo po kostelíku sv. Jana na Dubině. Kapli sv. Jana Křtitele vystavěl Giulio Broggio v letech 1676 – 1677. Na vstupním portálu se nalézá dobový nápis a znak tehdejšího biskupa. Zajímavostí je renesanční náhrobek z roku 1573 v interiéru kaple.
Čtyřboká stavba s lucernou

Dnešní barokní kaple má podobu čtyřboké stavby s lucernou a její poslední opravy proběhly v letech 1910, 1955 a 1999. V minulých desetiletích sloužila jako sušárna prádla místnímu biskupství.

praha

brno

jihlava

olomouc

ostrava

plzeň

liberec

ústí nad labemFinancování památek


Pemátky ústecka a litoměřicka

litoměřice

děčín

Chomutov

most

teplice


zajímavosti z ústecka a litoměřicka

Ústecko a Litoměřicko je piné zajímavých historických a sakrálních parnátek. Tyto kraje přímo vybízí k výletům po těch nejvěhlasnějších stavbách. Jako první stojí za zmínku kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, který byl postaven v novogotickém slohu a uchovává oltář z roku 1498.