[Ústecký kraj | Litoměřicko]

Klášter premonstrátek s kostelem Narození Panny Marie v Doksanech

Klášter premonstrátek s kostelem Narození Panny Marie v Doksanech založil roku 1144 Vladislav II. Do místní školy zde chodila dcera krále Přemysla Otakara I. V roce 1782 císař Josef II klášter zrušil a poté sloužil jako nemocnice a kasárna. Následně byl areál upraven na panské sídlo a teprve až v roce 1998 došlo k návratu zámeckého areálu řádovým sestrám.

První nádvoří

Do zámeckého areálu se vstupuje bránou a pokračuje se na první nádvoří, kde se nachází morový sloup z roku 1684 a budova bývalé hospodářské správy kláštera. První a druhé nádvoří odděluje budova prelatury (zámek).
Druhé nádvoří

Na druhém nádvoří stojí sousoší, budova refektáře, budova konventu a kostel Narození Panny Marie, který skrývá zbytky krypty a zdiv z románské doby. Kostel tvoří dvě čtyřboké věže, barokní kopule nad středem kostela a barokní věž. K areálu náleží barokní zahrada a anglický park.

praha

brno

jihlava

olomouc

ostrava

plzeň

liberec

ústí nad labemFinancování památek


Pemátky ústecka a litoměřicka

litoměřice

děčín

Chomutov

most

teplice


zajímavosti z ústecka a litoměřicka

Ústecko a Litoměřicko je piné zajímavých historických a sakrálních parnátek. Tyto kraje přímo vybízí k výletům po těch nejvěhlasnějších stavbách. Jako první stojí za zmínku kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, který byl postaven v novogotickém slohu a uchovává oltář z roku 1498.