[Ústecký kraj | Litoměřicko]

Kostel Nejsvětější Trojice v Zahořanech

Kostel Nejsvětější Trojice v Zahořanech na Litoměřicku byl postaven v letech 1653 až 1657 a o jeho výstavbu se zřejmě zasloužil stavitel italského původu Bernard Spinetta pro císařského podmaršálka Jana de la Crona. Finální práce na kostele byly dokončeny až v 18. století, ale ve stavbě se objevily trhliny v klenbě, proto byla v polovině 19. století zajištěna železnými táhly.

Interiér kostela

Kostel je jednolodní podélná stavba s valenou lunetovou klenbou, kterou zdobí fresková malba a štuková ornamentika. Hlavní oltář z roku 1766 je vyroben z umělého mramoru a jeho podobu má na svědomí Martin Hennevogel. Dalším skvostem kostela jsou varhany z roku 1711 a pozdně barokní kazatelna z roku 1772.
Okolí kostela

V současnosti je stavba opuštěná a i nadále chátrá. Ke kostelu náleží hřbitov s barokní zvonicí, kterou tvoří čtyřboká věž s cibulovitou bání, a pětiboká hřbitovní kaple s plochým stropem. Hřbitov je v současné době využívaný.

praha

brno

olomouc

ostrava

plzeň

liberec

ústí nad labemFinancování památek


Pemátky ústecka a litoměřicka

litoměřice

děčín

Chomutov

most

teplice


zajímavosti z ústecka a litoměřicka

Ústecko a Litoměřicko je piné zajímavých historických a sakrálních parnátek. Tyto kraje přímo vybízí k výletům po těch nejvěhlasnějších stavbách. Jako první stojí za zmínku kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, který byl postaven v novogotickém slohu a uchovává oltář z roku 1498.