[Ústecký kraj | Ústí nad Labem]

Kaple Nejsvětější Trojice na Horce u Chlumce

Kapli Nejsvětější Trojice na Horce nechal postavit v letech 1690 – 1691 chlumecký hrabě František Krakovský z Kolovrat jako výraz vděku za to, že jeho rodinu nepostihla morová epidemie. Za návrhem kaple stojí s největší pravděpodobností Jean Baptiste Mathey.

Architektura

Barokní kaple je trojbokou stavbou s nástěnnými freskami z roku 1691, které byly restaurovány roku 1901. Kapli opatruje mramorová plastika Ježíše Krista, jež je umístěna nad vchodem. Obvod celé stavby lemuje výrazná korunní římsa. Podél cesty na Horku od kostela sv. Havla se dříve nacházela zastavení s keramickými reliéfy, o čem svědčí prázdné keramické výklenky.
Historické okamžiky

V roce 1813 se stala Kaple Nejsvětější Trojice na Horce významným místem. Francouzský generál Dominique René Vandamme odtud řídil průběh bojů během bitvy císaře Napoleona proti spojeneckým armádám Pruska, Ruska a Rakouska. V roce 1838 byla pod kaplí zřízena rodinná hrobka hraběcí rodiny Westphalenů.

praha

brno

jihlava

olomouc

ostrava

plzeň

liberec

ústí nad labemFinancování památek


Pemátky ústecka a litoměřicka

litoměřice

děčín

Chomutov

most

teplice


zajímavosti z ústecka a litoměřicka

Ústecko a Litoměřicko je piné zajímavých historických a sakrálních parnátek. Tyto kraje přímo vybízí k výletům po těch nejvěhlasnějších stavbách. Jako první stojí za zmínku kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, který byl postaven v novogotickém slohu a uchovává oltář z roku 1498.