[Ústecký kraj | Litoměřicko]

Kalvárie Ostré v Litoměřicích

Poutní místo

Na vrchu Kalvárie v Litoměřickém kraji stojí barokní poutní místo Kalvárie Ostré, jehož počátky sahají do let 1704 – 1707. Za stavitele staveb je považován barokní architekt Octavio Broggio, který navrhnul skupinu symetricky uspořádaných kaplí.

Tři kaple

Dvě boční kaple Nalezení a Povýšení svatého Kříže mají věžovitý tvar se střechou zakončenou lucernou s kupolí. Mezi nimi se nachází třetí kaple, symbolizující Boží hrob. V současné době je toto místo v hledáčku „Společnosti pro obnovu památek Úštěcka“, která usiluje o jeho záchranu a obnovu. První změny je již možné spatřit na vnějším prostranství.
Cesta na vrch

Vrch Kalvárie Ostré není zdaleka opuštěným místem, jak by se mohlo zdát. Příležitostně se tu konají kulturní akce, na něž jsou zváni všichni návštěvníci. Ti na přístupové cestě minou Ostré výklenkové kaple křížové cesty z období baroka a klasicismu a torza barokních pískovcových soch.

praha

brno

jihlava

olomouc

ostrava

plzeň

liberec

ústí nad labemFinancování památek


Pemátky ústecka a litoměřicka

litoměřice

děčín

Chomutov

most

teplice


zajímavosti z ústecka a litoměřicka

Ústecko a Litoměřicko je piné zajímavých historických a sakrálních parnátek. Tyto kraje přímo vybízí k výletům po těch nejvěhlasnějších stavbách. Jako první stojí za zmínku kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, který byl postaven v novogotickém slohu a uchovává oltář z roku 1498.