[Ústecký kraj | Litoměřicko]

Katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích

Katedrála ve stylu raného baroka

Katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích byla postavena v letech 1664 – 1668 ve stylu raného baroka. Jedná se o impozantní dílo, které vypadá zvenku jako trojlodní bazilika. Katedrála je dlouhá 50 metrů, vysoká 20,5 metrů a šířka lodi s kaplemi je 22 metrů. Její průčelí zdobí dvě věže. Na její výstavbě se podílel italský stavitel Giovanni Domenico Orsi a pravděpodobně také Giulio Broggio.

Černozlatý interiér

Vnitřek Katedrály sv. Štěpána je jednotný a po obou stranách se nacházejí tři průchozí kaple, které se arkádovitě otevírají do lodi. Interiér v černozlatém boltcovém slohu pochází většinou z doby prvního litoměřického biskupa Maxmiliána Rudolfa Schleinitze.
Vnitřek katedrály

Návštěvníci mohou obdivovat hlavní oltář, šest velkých bočních oltářů, kazatelnu, chórové lavice, lavice v lodi katedrály, dvě zpovědnice a kredence a skříně v obou sakristiích. Perlou katedrály je pět velkých oltářních obrazů od Karla Škréty.

praha

brno

olomouc

ostrava

plzeň

liberec

ústí nad labemFinancování památek


Pemátky ústecka a litoměřicka

litoměřice

děčín

Chomutov

most

teplice


zajímavosti z ústecka a litoměřicka

Ústecko a Litoměřicko je piné zajímavých historických a sakrálních parnátek. Tyto kraje přímo vybízí k výletům po těch nejvěhlasnějších stavbách. Jako první stojí za zmínku kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, který byl postaven v novogotickém slohu a uchovává oltář z roku 1498.