[Ústecký kraj | Teplicko]

Kaple Panny Marie Pomocné s léčivým pramenem v Kostomlatech pod Milešovkou

Kaple Panny Marie Pomocné s léčivým pramenem se nachází v Kostomlatech pod Milešovkou, při cestě vedoucí k hradu. Památkáři se pustili do její rekonstrukce a v současnosti není kaple přístupná. O léčivý pramen ale nebudou návštěvníci ošizeni, neboť je sveden do přilehlé stavbičky.

Pověst o prameni

Kaplička stojí na poutním místě, o němž se brzy rozneslo do širého okolí, že vyvěrající pramen zázračně uzdravil panského sládka Christopha Habela, který ve 30. letech 18. století těžce onemocněl. Kromě pití vody z pramenu se modlil k obrazu s výjevem Panny Marie Pomocné, jíž byla kaplička zasvěcena.
Architektura původní kaple

Původní kaple stála na místě dnešního pomníku z 1. světové války, jež byla podstatně větší než nynější kaplička. Nechyběla v ní oratoř, sakristie a kůr s varhany. Průčelí kaple bylo ozdobeno třemi kamennými sochami a kovaným křížem. Na toto poutní místo v době baroka proudilo až třicet tisíc poutníků ročně.

praha

brno

jihlava

olomouc

ostrava

plzeň

liberec

ústí nad labemFinancování památek


Pemátky ústecka a litoměřicka

litoměřice

děčín

Chomutov

most

teplice


zajímavosti z ústecka a litoměřicka

Ústecko a Litoměřicko je piné zajímavých historických a sakrálních parnátek. Tyto kraje přímo vybízí k výletům po těch nejvěhlasnějších stavbách. Jako první stojí za zmínku kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, který byl postaven v novogotickém slohu a uchovává oltář z roku 1498.