[Jihlava]

Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě

Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě, který se tyčí nad historickým městem, je příkladem gotické architektury. Svou mohutnou a impozantní siluetou dominuje okolní krajině a vytváří působivou kulisu pro návštěvníky i místní obyvatele. V tomto článku se podíváme na významné informace o tomto kostele, jeho historii, architektuře a kulturním významu.

Historie a zasvěcení

Kostel svatého Jakuba Většího, často označovaný také jako Jakubský kostel, má kořeny hluboko v dějinách Jihlavy. Byl postaven na konci 13. století, konkrétně v 40. letech 13. století až 80. léta 14. století. Jeho zasvěcení patronu horníků, apoštolu sv. Jakubovi Staršímu, odráží historický význam města jako důležitého střediska hornictví.

Kostel se pyšní bohatou historií, která sahá až do středověku. Dnešní podoba kostela je výsledkem puristické obnovy z konce 19. století, kdy byly obě věže završeny renesančními báněmi. Kostel byl v průběhu let opakovaně poškozen, například po požáru v roce 1523, ale vždy byl obnoven a zachován jako důležitá kulturní památka.
Architektura

Architektonický styl kostela sv. Jakuba Většího lze charakterizovat jako gotický. Kostel je trojlodní bazilika, což znamená, že má tři hlavní lodě a presbytář. Gotický sloh je patrný ve vysokých klenbách, pilířích a štíhlých oknech s lomenými oblouky a kružbami. Kámen a štuk jsou hlavními stavebními materiály, které tvoří vnější fasádu kostela.

Jednou z nejzajímavějších architektonických prvků je věž vyhlídková, která se nachází v severní věži. Tato věž sloužila jako strážní věž a dnes nabízí návštěvníkům úchvatné výhledy na město a okolní krajinu. Svou výškou 63 metrů je zdaleka viditelnou dominantou města.

Kulturní poklad

Kostel svatého Jakuba Většího má pro Jihlavu a její obyvatele velký kulturní význam. Je místem bohoslužeb římskokatolické církve. Spravují jej premonstráti. Kostel je také důležitým místem pro kulturní a historické události v městě.

V kostele naleznete vzácné umělecké poklady, včetně oltářů, soch a maleb, které zobrazují významné náboženské a historické události. Jedním z těchto pokladů je hlavní oltář z roku 1777 s obrazem Stětí sv. Jakuba od Johanna Nepomuka Steinera. Kostel také ukrývá gotické sochy, včetně repliky Přemyslovského krucifixu a sochy sv. Kateřiny Alexandrijské.

Turistická atrakce

Turisté by při návštěvě Jihlavy Jakubský kostel neměli vynechat. Má historický i kulturní význam. Zajímavá je také také vyhlídková věž, ze které je možné si prohlédnout město a jeho okolí. Návštěvnost této věže stále roste, což svědčí o její přitažlivosti pro turisty.

Kostel svatého Jakuba Většího v Jihlavě je architektonickým skvostem a kulturním pokladem. Může se pyšnit bohatou historií a nesmírným významem pro město a jeho obyvatele. Jeho gotická architektura a umělecké poklady z něj činí jedno z nejvýznamnějších míst v Jihlavě a stojí za návštěvu pro každého, kdo má zájem o historii a kulturu tohoto krásného města. Kostel svatého Jakuba Většího je nejen památníkem minulosti, ale také živým důkazem trvajícího významu umění a víry v našem světě.Mapa:Mše v kostele sv. Jakuba Většího:

Pondělí: 08.00
Úterý: 18.00
Středa: 08.00
Čtvrtek: 08.00
Pátek: 08.00, 18.00
Sobota: 08.00
Neděle: 10.30, 19.00

Web:

www.svjakub.cz

GPS:

49.3951500N, 15.5933750E
praha

brno

jihlava

olomouc

ostrava

plzeň

liberec

ústí nad labemFinancování památek